Poznań, dnia 15 kwietnia 2009 r
Szanowni Bracia
Strzelmistrzowie
Ustawa o broni i amunicji w art.27 ust.4 i 5 nakłada na zarządy stowarzyszeń strzeleckich obowiązek corocznego składania informacji o swoich członkach uprawiających strzelectwo z własnej broni. Informację taką należy złożyć na piśmie w Wydziale Postępowań Administracyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji w nieprzekraczalnym terminie do końca każdego roku. Informacja ta musi zawierać: imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania.
W przypadku skreślenia w Bractwie z listy członków osoby posiadającej własną broń sportową, należy o tym fakcie poinformować Komendę Wojewódzką w terminie do 30 dni od daty ustania członkostwa.
Spełnienie corocznie powyższych warunków przez zarząd Bractwa jest wystarczającą przesłanką prawną do posiadania własnej broni sportowej na podstawie członkostwa w tylko Bractwie.
Członkowie Bractw, którzy uzyskali pozwolenie na broń sportową z tytułu przynależności do innych organizacji strzeleckich, powinni skierować pismo do właściwej Komendy Wojewódzkiej Policji informujące, że uprawiają strzelectwo w Bractwie Kurkowym. Jest to bardzo istotne ponieważ wszystkie organizacje strzeleckie podlegają temu samemu obowiązkowi. Komenda Policji zaś po otrzymaniu informacji z tejże organizacji o braku aktywności czy też skreśleniu rozpoczyna proces cofania pozwolenia na broń. Jeśli Policja będzie posiadała informację ( w teczce właściciela broni) o tym, że posiadacz broni aktywnie trenuje w innej strukturze organizacyjnej t.j. w Bractwie, wtedy taki proces nie zostanie rozpoczęty.
Pragnę także przypomnieć o obowiązku przechowywania list uczestników strzelających na poszczególnych imprezach organizowanych przez Bractwo. Listy te muszą być zaopatrzone w podpisy osób prowadzących strzelania (osoby te powinny posiadać uprawnienia do prowadzenia strzelań ). Dane te są niezbędne do udokumentowania zasadności posiadania broni przez własnych członków jak i bardzo pomocne dla osób starających się o własna broń. Dobrym zwyczajem Bractw jest wystawianie dyplomów dla zwycięzców- jest to niezapomniana pamiątką, a także często organy Policji żądają udokumentowania aktywności strzelca w celu wydania pozwolenia na broń lub też sprawdzenia czy istnieją nadal przesłanki do jej posiadania, wtedy dyplomy są dowodem osiągnięć strzelca
Bractwa posiadające własne strzelnice obowiązane są prowadzić zapisyw książce pobytu na strzelnicy. W przypadku korzystania ze strzelnic obcych, do przechowywania podpisanych przez każdego uczestnika list świadczących o zapoznaniu się przez niego z Regulaminem Strzelnicy; listę taką należy sporządzać na każdym strzelaniu.
Bractwo, czyli organizator imprezy, jest odpowiedzialne za dopuszczenie do strzelania osób w stanie wskazującym na spożycie alkoholu lub innych podobnie działających środków. O konsekwencjach, chyba nie muszę pisać…
W regulaminie Strzelniczym w paragrafie traktującym o ubiorze strzelca jest wyraźnie powiedziane, że do tarcz przeznaczonych dla członków bractw mogą strzelać tylko osoby w stroju organizacyjnym Bractwa. A z drugiej strony, tym co nas odróżnia na strzelnicach od innych strzelców to nasz strój, więc nośmy go z dumą. A jeśli ktoś bez stroju organizacyjnego wybiera się do innego Bractwa to jest lekceważenie tradycji Bractw Kurkowych i niepoważne traktowanie gospodarzy.
W związku ze zbliżającymi się terminami strzelań o tytuł Króla Bractwa wszystkim Braciom (także tym płci odmiennej) życzę strzelnicach samych strzałów „w gwóźdź”( do traczy królewskiej ,oczywiście
Ze strzeleckim pozdrowieniem
Strzelmistrz Zjednoczenia
Bractw Kurkowych RP
Paweł Przychodniak
tel. 608 489 543 lub 67 255 12 65